Ние работим с най-добрия магазин за доставка на цветя в България Flo.BG

понеделник, 4 април 2011 г.

Живата сила на цветята и фън шуй


За жалост не всеки от нас може да си позволи да живее в жилището, което му се иска. Икономическите условия често ни притискат, но това не значи, че не трябва да направим дома си място, изпълнено с положителна енергия, нашата крепост, от която да зареждаме енергия за предстоящите “битки”, които водим всеки ден – на работа, в магазина, в кафето, ако щете, с децата или техните възпитатели и др. Как да украсим дома си с растения, така че винаги да се чувстваме добре?

Тук на помощ идва методът и философията фън шуй, използвана от китайци и японци при обзавеждането на техните домове. Тези спокойни и философски настроени нации, могат да ни помогнат най-после да бъдем в мир със себе си и да спрем така пагубното въздействие на стреса върху организма си. 

Когато имаме по-ограничено пространство за озеленяване, е добре да ползваме вертикалното такова. Колкото по-голямо е помещението, толкова по-големи трябва да са растенията и по-голям да е техният брой. Мъничкото цвете би се “изгубило” в голямо пространство.
Заради съвременният минимализъм, трябва много внимателно да подбираме растенията. И все пак, макар малкото да се изглежда добре в малко жилище, то едно растения или цветя, с големи листа, изглежда разкошно сред малко мебели, например в антре или хол. Такива растения са драцена, филодендрон, фикус. За малки стаи са подходящи средни или малки цветя с широки и нежни листа.
Когато подреждате различни цветя и растения в кашпи, трябва да вземете предвид и цветовете на самият интериор. При едноцветни и пастелни или черно-бели тонове много добре изглеждат пъстрите, декоративнолистни растения.

Вземете предвид и самият стил на обзавеждане, когато решите да поставите различни декоративни растения в жилището си. Например, ако сте заложили на модерния от скоро време, етно стил в съчетания с плетени мебели от бамбук или ратан, то може да се спрете на бромелии, орхидеи, хоя бела (восъче), жасмин като декорация. Японска нотка може да постигнете, като украсите помещението с драцена, бамбук, азалия  (японски рододендрон) или бонсай. Английският или френски стил на обзавеждане добре хармонира с храстовидни и обилно цъфтящи цветя като камелия, циклама, палми и щамбово формирани цветя.

Наблюдавайте цялостното състояние на растенията във вашия дом. Ако те като цяло се развиват добре, ако са здрави и красиви, тогава във вашия дом цари положителна енергия.
Живите цветя, според източната философия, са тези, които създават активната енергия “ян”, която не е препоръчителна за спалнята. Ето защо там не слагайте много цветя. Малко на брой, но не силно ухаещи растения може да разположите в стаята, в която спите, като например камелия, азалия, спатифилум, мурая, теменужка, четирилистна детелина, алое, бамбук на щастието, драцени.

Според фън шуй растенията се отнасят към Стихиите на дървото, което символизира растежа, творчеството и движението напред.
Най-добре е да разположите цветята на север, югоизток или юг, като целта е да се активизира положителната енергия именно в тези зони, които са зони за здраве, благополучие и късмет.  

За да привлечете енергията “ци” във вашият дом, трябва да се грижите за цветя в саксии или да наредите различни букети на ключови места. Според фън шуй не бива да се ползват сухи или изкуствени цветя, освен, ако в жилището няма хора, които страдат от алергии или в някои помещения от жилището не тече активен живот. Това е така, защото те са носители на енергията “ин” (пасивна) и енергията “ша” (неутрализираща).

Като цяло изкуството Фън шуй е посветено на хармонията, затова не бива да прекалявате с активизирането на дадени зони в жилището и неутрализирането на други.  Всички ваши действия трябва да са постепенни и най-вече свързани з вашата интуиция и вътрешна нагласа. Грижете се с любов за вашите цветя и те ще ви се отблагодарят.